Hétfő-Szerda: 16:00-20:00 Kedd-Csütörtök: 8:00-12:00 Péntek: változó
+36 1 501 3917
  • Лечение детского аутизма в клинике Мардалейшвили https://www.autism-mmc.ru/
  • Коррекция аутизма у детей в больнице https://www.autism-mmc.com.ua/
  • A PROSZTATA MEGNAGYOBBODÁSA



    Mi okozza a „vízvezeték zavarát”?

    Legtöbbször a prosztata nevű mirigy (dülmirigy) megnagyobbodása okozza. 45 éves kor fölött szinte minden férfiban megnagyobbodik valamennyire a prosztata, ezt benignus hypertrophiának (azaz jóindulatú megnagyobbodásnak) nevezik szaknyelven. Bizonyos anyagok is zavart okozhatnak, különösen, ha már eleve kissé nagyobb a prosztata. Ilyen anyagok az alkohol és néhány gyógyszer (pl. a depresszió, a Parkinson-kór, a szívritmuszavarok kezelésére használt szerek némelyike).

    Milyen gyakori a baj?

    Bár a prosztata megnagyobbodása már 45 éves kor fölött gyakori, ez ritkán okoz panaszt 50 éves kor előtt. 55 éves korra a férfiak legalább felében alakul ki a vizelés valamilyen zavara, 80 éves kor fölött ez az arány már 80%. A probléma gyakorisága tehát az életkor előrehaladtával nő.

    Mik a tünetei?

    • gyakori vizelés
    • hirtelen, minden előjel nélkül támadó vizelési inger
    • éjszakai felébredés vizelési inger hatására
    • a vizelést nehéz megindítani, a normális vizeletáram csak késlekedve indul meg, különösen a reggeli első vizeléskor
    • vizelés utáni vizeletcsöpögés

    Ezeknek a tüneteknek a mértéke változó, fájdalom ritkán jelentkezik.

    Mi a prosztata?

    Dió nagyságú mirigy, mely a húgyhólyag alsó részét és a hólyagból kivezető csövet veszi körül az első 2-3cm-en. A húgycső vezeti végig a vizeletet a hímvessző belsejében. A prosztata által termelt anyag az ondó egy részét képezi.

    Mi a prosztata megnagyobbodásának a veszélye?

    A prosztata megnagyobbodása önmagában nem veszélyes, de könnyen összenyomhatja a húgycsövet, és ezzel megnehezíti a vizelet áthaladását. Ez okozza a csöpögést és a vizeletsugár meggyengülését. Súlyosabb következménye lehet, ha a pangó vizelet befertőződik, vagy a vizelet teljesen elakad. A súlyos elzáródás megszüntetésére általában katéterre van szükség.

    Mit tesz az orvos?

    Az orvos gumikesztyűs ujjal, a végbélen keresztül tudja tapintani a prosztatát. Ha elváltozásra van gyanú, urológus szakorvoshoz irányítja a páciensét, aki további vizsgálatokat végez. Megnagyobbodott prosztata esetében ki kell zárni a rosszindulatú elváltozás (azaz a prosztatarák) lehetőségét, ezt a vérből egy PSA nevű anyag vizsgálatával tudják megtenni. Az orvos dolga eldönteni, nem áll-e a beteg olyan gyógyszeres kezelés alatt, amely súlyosbítja a problémát.

    Mi a kezelés?

    Konzervatív módok:

    Az enyhe esetek legalább egyharmadában nincs szükség műtétre. Bár a prosztatát nem lehet megkisebbedésre bírni, meg lehet tanulni idővel, hogy lehet együtt élni az állapottal. Ehhez be kell tartani a következőket.

    • Csökkentse, vagy állítsa le az alkoholfogyasztást, különösen este ne igyon alkoholt.
    • Lefekvés előtt ne fogyasszon túl sok folyadékot.
    • Ha éjjel vizelési ingerre ébred, ne halogassa, keljen fel és menjen vécére.
    • Nappal se tartsa sokáig vissza vizeletét.
    • Vizelés befejeztével várjon egy kicsit, hogy biztos lehessen a hólyag kiürülésében.
    Gyógyszerek:

    Szerencsére vannak már olyan gyógyszerek, amelyek a betegek nagy részénél hatásos a vizeletáram javításában. Indokolt esetben ezeket az orvos felírja.

    Műtét:

    A legtöbb prosztatabetegségben szóba jöhet a műtét szükségessége. A férfiak kb. tizedénél távolítják el a prosztatát.